Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co jsou slzy ?

29. 10. 2010

Co jsou to slzy a proč pláčeme?

Uvolňování emocí? Kapky tekutiny produkované slznými kanálkami? Slabost? Pouhý pojem?

Možná ani není důležité se ptát, co jsou slzy, ale co je způsobuje a proč.

Vnímám slzy těla a slzy duše.

Slzy těla jsou způsobené fyzickými podněty. Podněty, které se dotknou našeho fyzického těla. A to vítr, slunce, kouř, dým, alergická reakce, agresivní chemické látky, řasa, která do oka spadne, oční záněty, atd. Ty člověk vypláče a oni pominou, odplaví se.

Slzy duše jsou ty, které jsou způsobené tím, co se dotkne naší duše. Např.vulgární a nevhodná slova, nevhodný způsob komunikace a mluvy, zlé činy, které způsobují bolest, zklamání, trápení, lítost, zármutek, ….. Ale i pozitivní události a činy, jako je radost, pocit štěstí a lásky, dojetí, ale i jiné pohnutky duše, jako je třeba objevení podstaty v nás. To jsou slzy, které začnou sami z hloubky duše téct. Mohou téct i několik let a někdy opravdu nejdou zastavit. Přijde okamžitá situace nebo myšlenka, vyplave vzpomínka, uslyšíme hudbu,  ucítíme vůni, uvidíme místo – to nám vše známé, které se nám kdysi vrylo hluboko do našich srdcí, zachvátí nás určitý či neurčitý pocit, a my nedokážeme slzy ovládat. Většinou se za ně stydíme. Ale není proč, jsou přirozené. 

Nechte je volně stékat po tvářích, po vašich tvářích či po tvářích vašich lásek, příbuzných, přátel, nechte je stékat po rukou vašich či vám srdci blízkých lidí.  Uleví se vám a ten, kdo by mohl toto sdílet s vámi, pomoct vám svou přítomností, slovem, skutkem, pohlazením, ten nechť šťasten jest.

A na závěr slova mého přítele: „Pláčeme i proto, abychom si připomněli kdo jsme, kde jsme a proč jsme. Když duše pláče a tělo slzy roní, duch Boží se v člověku rodí.

 

Renata S.