Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis panu arcibiskupovi Dukovi

4. 5. 2011

Panu arcibiskupovi Dominiku Dukovi

 

 

Vážený pane arcibiskupe,

jelikož jste zodpovědný za věřící náležící vaší církvi, musím vás upozornit na smutné okolnosti, které, jak jsem mohl pozorovat při nedávné mši, doprovázely obřad, který by měl být radostným posílením toho dobrého v člověku a lásky v něm, posílením Boha a Krista v něm, místo toho však spíše přítomné od Boha, podle mého pozorování, oddaloval. Byl jsem zklamán tím, že jsem byl přítomen tomu, jak kněz vedl přítomné k tomu, aby říkali, že jsou nehodni Boha, že jsou hříšní a je na nich veliká vina. Myslím, že v tu chvíli samotný Bůh je smutný, když mu jeho děti oznamují, že proti němu hřeší, říkají to nahlas a takřka Bohu do očí a sdělují mu takové věci nehodné křesťana.  

Nebozí lidé, kteří se tímto činí nehodnými Boha a pak prosí o jeho smilování a spásu. Jak může být Otec s těmi, kteří otevřeně říkají, že konají proti jeho vůli a že jsou hříšní? Lidé by měli být vedeni k tomu, aby v sobě ctili Boha a chovali v sobě Krista, ne, aby ho popírali. Proč je kněz nevede k tomu, aby říkali: "Ve mne je Bůh, já ho miluji a Bůh mne též miluje. Proto činím jeho vůli a On je se mnou. Jsem bez viny a bez hříchu a činím vůli Boží jako svou. Bůh a já jedním jsme"? Kněz má vést lidi k tomu, aby se stali svatými a Kristy, to však není možné, když lidé budou uctívat kohosi kdesi daleko mimo sebe. Musí přeci jim být řečeno, že to, co hledají, je v nich, uvnitř jejich srdcí, a nikde jinde. Kněz je má vést k tomu, aby mohli pronést: "Bůh mne miluje, i já ho miluji a já jsem hoden jeho lásky. Jsem hoden Boha a jeho nekonečné milosti. Amen."

Prosím, a žádám, ne za sebe, ale za všechny, kteří jsou těmito dosavadními nedostatky oddalováni od svého spasení, za věřící, kteří upřímě, avšak z neznalosti a přílišné důvěřivosti se sami zbytečně odsuzují, aby toto bylo napraveno a aby cesta k pravdě byla opět narovnána.

Děkuji

Ladislav Zelinka

 

posláno 30.4.2011 v Praze

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář