Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvyšujme úroveň civilizace - kvantový skok

26. 8. 2011

 

Kolik myšlenek naše společnost věnuje otázkám po smyslu existence? Kolik prostředků věnujeme na zlepšování stavu světa? Jak moc myslíme na budoucí generace? Kolik času věnujeme Bohu?

Právě to však určuje úroveň každé civilizace!

Nejde jen o to, jak moc vyspělou máme techniku, jak dokonalou máme elektroniku, podle čeho můžeme hodnotit vyspělost společnosti. Úroveň je dána zejména duchovní vyspělostí a zájmem o vyšší hodnoty, ne jen o materiální věci a planou zábavu.

Pokud máme učinit kvantový skok v celkovém vědomí, jestli máme vstoupit do věku Vodnáře, jak se říká, musíme změnit priority naší společnosti, začít přemýšlet o důležitých věcech!

***

Tak jako u každé epochy lidské civilizace lze i u té dnešní současné pozorovat, na jaké civilizační úrovni se nachází. Kritériem je obsah/ náplň činnosti společnosti, její převládající zaměření a oblasti zájmu. Zajímá nás, čím se průměrní lidé zabývají, i co společnost jako celek zajímá a čemu věnuje nejvíce energie. Nejnižší úroveň je ta, kde se lidé starají jen o materiální věci; buď o své přežití, o hmotné zajištění, nebo prostě o majetek, peníze, k tomu bych přidal hrubou formu zábavy, jídlo, sex. Na dalších úrovních můžou být zájmy jako uplatnění ve společnosti, rozvíjení vlohů, schopností, kariéra, technologický pokrok, pak třeba věda, vzdělávání, děti, ještě výše zájem o životní prostředí, chod společnosti, způsoby vládnutí a rozdělování, spravedlnost, různé ideologie, ještě vyšší oblasti je celkově zájem o budoucnost, směřování společnosti, vyšší hodnoty, náboženské otázky, otázky po smyslu, po původu, a nakonec po účelu samotného stvoření.

A nyní smutné bilancování: Na jaké úrovni asi, jako obyvatelé západního světa (nebo jen České republiky), jsme? Netočí se naše společnost kolem nejobyčejnějších každodenních věcí? Jaká jsou obvyklá témata časopisů, televize, ale i rozhovorů mezi lidmi? Jaké myšlenky mezi nimi převládají, o čem se nejvíce diskutuje, co je v mainstreamu společnosti…?

***

Dávné starověké civilizace západní věda označuje jako zaostalé, nezajímavé říše hloupých barbarů, byly to však tyto civilizace, které stavěly pyramidy, chrámy, udržovaly posvátné háje, pořádaly obřady a cele se věnovaly duchovnímu životu. Země jako Egypt, Indie, Mayská, Incká říše-prakticky všechny vyspělé dávné civilizace-měly za hlavní smysl své existence náboženský život, naplňování života duchovním poznáním a přípravu na další život na onom světě. Egyptská společnost byla prakticky od kolébky orientována jako příprava na to, co přicházelo po smrti. Zachování rodu, uchovávání moudrosti, poslušnost Božímu řádu byly hlavní priority. Kdo posuzuje staré civilizace podle střepů a kostí v zemi, nikdy nemůže pochopit, že orientace těchto společností byla hlavně ezotericko-magická- duchovní. Vše ostatní bylo druhotné.

To zde stručně uvádím pro porovnání mezi tehdejším a současným stavem. Jde hlavně o ony priority. Dnes jsme "mnohem dál", jsme o mnoho moudřejší než kdysi a máme nepřeberně zkušeností, v určitém smyslu jsme si však hodně pohoršili a naše civilizace jakoby ztratila svůj smysl a klesla kamsi ke dnu do ubohého materialismu bez vědomí hlubších souvislostí a bez zájmu o cokoliv duchaplného. Analogické je to tomu, jakoby ztrácela svou duši…

***

… a zbývá prázdná skořápka. Společnost je prázdná a potřebuje naplnit smyslem. Odpovědi po vyšším smyslu by mohla obdržet, musí však začít pokládat otázky. Takové je fungování celého vesmíru: Zaklepej a bude ti otevřeno. Hledej a nalezneš. Netýká se to jen křesťanství. Je to fyzikální působení, které způsobuje přitahování podobného. Lidé budou zažívat to, na co budou naladěni a na co budou soustředit svou pozornost.

A o tom je celý tento text - snažme se povznést úroveň společnosti, aby se její priority změnily z nízkých materiálních hodnot na pokročilejší, hledající vyšší duchovní uspokojení. Pak, když bude tok pozornosti přiveden k transcendentním otázkám, bude dána možnost tomu, aby se mohly dít všechny ty báječné věci, které bychom očekávali od Nového věku. Nejdřív musí být změněna pozornost, pak může být něco nového uskutečněno.

Proto by výzva všem lidem tohoto světa měla být: Zabývejte se vznešenými věcmi, veďte spolu diskuze o věcech pozemských i nebeských, o uspořádání světa, o nadpozemském světě, hledejte odpovědi na ty nejvyšší otázky, zabývejte se filozofií a náboženstvím. A přitom JE JEDNO JAKÝM NÁBOŽENSTVÍM, JAKOU FILOZOFIÍ, A S JAKÝMI VÝSLEDKY!! V rámci své víry, sám nebo v kolektivu, mezi přáteli, osobně, elektronicky, jakkoliv - všechny formy vedou ke zvyšování duchovního uvědomění a i civilizační úrovně, hlavní je o těchto věcech přemýšlet! A vnášet tato témata a hodnoty do společenského života, učinit je hlavními okruhy zájmu.

Jakákoliv činnost však nemůže růst bez příslušné podpory. Vytváří současná civilizace možnosti pro duchovní vyjádření? Vytváří ho škola? Úřady? Zaměstnavatel? Politikové? Sotva. Proto bych doporučoval vytváření takových možností ve všech podobách, mezi nimi vytváření skupin/ společenství/ kolektivů atd., kde by bylo možné se zabývat jinými než všedními věcmi a mohlo tam docházet k diskuzi na bázi tolerance, byla by tam možnost vyššího vyjádření a rozvíjení se. Čím více lidí bude mít možnost se zaobírat těmito věcmi, tím lépe pro všechny, je to kolektivní záležitost. Nebylo by lepší mít pro to vhodnější školy, úřady, zaměstnavatele, politiky..?

*** 

Společnost zaměřená na peníze, jídlo, zábavu apod. nemůže produkovat výsledky na moc vysoké úrovni. Válčení, chudoba, nedostatek, vykořisťování-to vše znemožňuje lidem odpoutat se od pouhého přežívání a přejít ke skutečnému lidskému žití. Musíme přenastavit priority, zájmy a celkové směřování společnosti, pokud chceme zažít lepší budoucnost. A opakuji: Otázky přinášejí odpovědi. Změna v myšlení je schopná přivodit kvantový skok. Otázky, diskuze i změna myšlení musí být na celospolečenské úrovni. Dejme se do práce!

 

Ladislav Zelinka, www.duchovniinstitut.estranky.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Priority

(clara, 9. 9. 2011 22:53)

Děkuji za Váš článek. Je to pro mě velké povzbuzení. Čím dál víc mám dojem, že společnost pohlcují prvoplánové aktivity (reklamy, supermarkety, wellnes víkendy..), které ale podstatě nic nepřinášejí. Čím víc se lidé snaží o pohodlný a spokojený život, tím jsou nespokojenější a bezradnější. Musíme se snažit toto myšlení změnit, věřím, že je nás dost..

Slová z duše.

(Jozef Šišulák, 1. 9. 2011 19:25)

Vážený pán Zelinka!Vaše myšlienky položené na papier mi hovoria z mojejnajhlbšej duše,priam fyzicky cítim súzvuk a súlad.Zrejme sa nachádzame na jednej frekvencii.Čítal som už viac Vašich článkov na Okne a všetky ma zaujali.Terz som našiel Vaše stránky a hned som si ich uložil do žáložiek a budem Vašim pozorným čitateľom.Dúfam,že nás bude čoraz viac,vidím to okolo seba,ľudia sa konečne začínajú prebúdzať z dlhého umelo implantovaného spánku.Váš spolupútnik Jozef.Srdečný pozdrav!

Re: Slová z duše.

(Ladislav, 5. 9. 2011 20:53)

Děkuji, těší mne vaše slova a hezká pochvala, i vám posílám mnoho pozdravů na Slovensko, příteli:)

Ďakujem

(Bo, 1. 9. 2011 10:48)

za múdrosť vašich slov. Vy mi sedíte.
Vravím:
zviera nosí hlavu tak, že pozerá k zemi, za potravou väčšinou.
Slepúch človek to skopíroval - tak vyzývam človeka/seba,
dvihni hlavu a pohľaď vyššie.
Keď som začala cvičiť ranný strečing všimla som si :
predpaženie a smer pohybu k sebe je celkom i n ý pocit ako
vzpaženie. Vtedy ruky nad hlavou zachytia to vyššie nad nami :-).
Keď si to uvedomím, som naplnená svetlom, pokojom.
Prídem častejšie na Vašu stránku, teším sa na nasávanie.
Boh nám žehnaj.